Trening Uzupełniający: Wstęp

Naszym głównym celem, jaki przed sobą stawiamy jest propagowanie mądrego i skutecznego biegania. Kierując się naszymi głównymi założeniami w treningu biegowym nie możemy pominąć tak kluczowej kwestii jak szeroko pojęty trening uzupełniający.

Szczególnie jest to ważne w pierwszej fazie budowania objętości, czyli np: dotyczy „Specyficznych biegów długich w treningu do Maratonu”. To właśnie zwłaszcza na początku naszej biegowej przygody, kiedy skupiamy się na odpowiednim zwiększaniu kilometrów i zaczynamy biegać coraz dłużej mogą pojawić się problemy.

Dotyczy to szczególnie amatorów biegania (nawet tych z kilkuletnim stażem), jak i zawodowych biegaczy, którzy pomimo tego, iż zdają sobie sprawę z konieczności łączenia biegania z ćwiczeniami ogólnorozwojowymi, nie zawsze mają czas, ochotę lub wiedzę jak je wplatać w trening skutecznie i mądrze.

Trening Uzupełniający: Początek „Przygody” z Bieganiem

Stały wzrost zainteresowania bieganiem prowadzi do pojawiania się coraz większej ilości „nowych biegaczy”, którzy często za namową kolegi czy koleżanki „biegacza”, przychodzą na pierwszy trening sympatycznej grupy biegowej i „łapią bakcyla” i zaczynają trenować. Niejednokrotnie by szybko dorównać grupie i „sprostać” treningom zaczynają „ostro”; robiąc podbiegi, przebieżki, „kilometrówki” czy „niedzielne biegi długie” szybko doprowadzając się do kontuzji.

Oczywiście samo bieganie w grupie, rywalizacja, sympatyczna atmosfera i wspólne motywowanie się to coś bardzo ważnego. Czasem lepiej biegać wspólnie niż samotnie przemierzać kilometry. Jednak bez względu czy jesteś typem samotnego biegacza, czy biegasz w grupie jesteśmy przekonani, że w Run2BFree znajdziesz wiele wskazówek i cennych informacji, które pozwolą ci cieszyć, się biegać dłużej i w zdrowiu.

Gdzie Szukać Odpowiedzi?

Wszystkie ciekawe merytoryczne informacje znajdziesz w zakładce WIEDZA. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że w internecie sporo jest już informacji dotyczących treningu uzupełniającego, ale chcemy (podobnie jak w treningach biegowych) podawać tą wiedzą w dostępny ciekawy sposób. Chcemy, żebyście skupili się na bieganiu i nie tracili czasu. Dlatego to my za Was poświęcimy ten czas i wyciśniemy to, co najważniejsze w ćwiczeniach przydatnych biegaczom.

W zakładce WIEDZA znajdziecie jedynie „wierzchołek góry lodowej”. Jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach i jeżeli traktujecie bieganie poważnie i chcecie zwiększyć swój potencjał oraz osiągnąć wymarzone cele to zachęcamy do kontaktu z nami i skorzystania z wybranego pakietu treningowego. Poniżej przedstawiamy jak naszym zdaniem powinna wyglądać współpraca podczas naszego treningu dla biegacza połączona z ćwiczeniami uzupełniającymi.

Trening Uzupełniający: Co Proponujemy

Proponujemy bardziej złożone podejście do treningu siłowego, którego największą zaletą jest uwzględnienie specyfiki przygotowania motorycznego naszych podopiecznych w połączeniu ze specyfiką treningu do startów na wybranym dystansie. Każdy biegacz kontaktujący się z nami jest inny i potrzebuje indywidualnego podejścia treningowego. Dajemy wam zróżnicowany trening wynikający wprost z aktualnego waszego poziomu wytrenowania.

Dlatego proponujemy kontakt ze specjalistą fizjologiem i trenerem fitnes. Dzięki temu jesteśmy w stanie idealnie dobrać plan ćwiczeń do waszych możliwości i założeń treningowych dając sobie jednocześnie szansę nie tylko na zabezpieczenie się przed kontuzjami, ale również poprawę swoich wyników biegowych.

    1.  Praca nad fundamentami przygotowania siły i czucia mięśniowego.

Dostosowujemy nasz organizm do zmian jakie czekają nas w treningu właściwym i zapobiegamy pojawieniu się kontuzji. To okres stosowania różnorodnych bodźców, poznawanie nowych ćwiczeń i nadrabianie braków z poprzedniego sezonu. 10-12 tygodni.

    2.  Zwiększanie kilometrażu.

Wraz ze zwiększeniem objętości i intensywności treningu biegowego zmienia się także charakter ćwiczeń uzupełniających. Zwiększa się intensywność treningu charakterystycznego dla podwyższenia wydolności organizmu poprzez interwały stymulujące rozwój włókien szybko kurczliwych dzięki ćwiczeniom z obciążeniem.

     3.  Faza przejściowa

To spadek obciążenia i zadbanie o regenerację. Wprowadzamy aktywności i inne metody treningu wspomagające czynny odpoczynek organizmu. To także dobry moment na ćwiczenia rehabilitacyjne oraz wzmacnianie mięśni, które zostały pominięte w przygotowaniach do startu.

     4.  Baza

Pracy nad porządną bazą, która pomoże nam uniknąć kontuzji, zwiększy siłę i polepszy czucie mięśniowe. Jeśli odpowiednio przepracujemy ten okres nasze ciało będzie przygotowane na zmiany, które mu narzucimy w okresie głównym.

Trening Uzupełniający: Podsumowanie

Na zakończenie chcemy podkreślić, jak istotne jest równoważenie biegania z treningiem uzupełniającym. To kluczowa kwestia dla każdego biegacza, niezależnie od poziomu zaawansowania. Dlatego, bądźcie mądrzy, biegajcie z głową, i pamiętajcie, że Run2BFree to nie tylko strona internetowa, to społeczność biegowa gotowa pomóc wam w każdym etapie waszej biegowej podróży.

Trenuj z nam

do jesiennych

zawodów!

Wypełnij Formularz

Autor

"Osiągaj marzenia, zdobywaj trofea – Platforma dla biegaczy, którzy dążą do czegoś więcej niż zwykły trening. Razem z nami doświadczysz nowej jakości biegania i osiągniesz swoje wymarzone cele!"

Dyskusja

Referencje

“Treningi z Run2BFree to prawdziwa perełka dla każdego miłośnika biegania. Nie tylko uczą techniki, ale również motywują do osiągania swoich celów.

Norbert – Sprzedawca

Podobne Posty

Jeżeli podobał ci się ten artykuł to poniżej znajdziesz inne o podobnej treści. Miłej lektury.